energiatõhususe märgid

Ostlejad, kes otsivad erinevate sooduskampaaniate ajal soodsat külmkappi, pesumasinat või televiisorit, võiksid oma seadmete energiatõhusust kontrollida, et veelgi rohkem säästa.

Enamik leibkondi maksab oma energia eest rohkem ja jätkab seda veel mõnda aega, kui viimased prognoosid on õiged. Kui soovite hoida arveid võimalikult madalad, on mõttekas jälgida oma energiatarbimist.

Uuringute kohaselt on paljudel kodukaupadel nüüd sildid, mis selgitavad nende energiatõhusust, kuid kolmandik tarbijatest ei saa neist aru. See pole samuti abiks, et eelmisel aastal võeti kasutusele uus hindamissüsteem, mis raskendab vanemate seadmete võrdlemist uuematega.

Energiatõhususe märgiste mõistmine võib aidata tarbijatel pikas perspektiivis tõsiselt kokku hoida või takistada neil liigselt kulutamast energiasäästuseadmele, mis ei tasu end kunagi ära.

Selgitame, mida need tõhususe märgid tähendavad ja kuidas välja mõelda, mida saate mõne aasta jooksul säästa.

Mis on energiatõhususe märgis?

Uuringute kohaselt vaatavad neli viiest tarbijast uut seadet ostes energiatõhususe märgiseid.

Enamik inimesi on neid kleebiseid oma kodudes kodumasinatel ja kodumasinatel näinud. Need annavad värvikoodiga hinnangu, mis näitab kasutajatele seadme energiatõhusust.

Seadmeid testitakse selle suhtes, kui palju energiat nad nn tüüpilisel kasutustasemel tarbivad, ja seejärel hinnatakse neid skaalal A kuni G, kus A on kõige tõhusam ja G kõige vähem tõhusam.

Etiketil peaks olema ka teada, kui palju energiat teie seade kilovatt-tundides kasutab, kuid see on seadmeti erinev. Külmkapp-sügavkülmik näitab, kui palju energiat see aasta jooksul kulutab, samas kui pesumasina silt näitab, kui palju energiat see näiteks 100 pesukorra jaoks kulutab.

Kuidas uus energiatõhususe märgis välja näeb?

2021. aasta märtsis kasutusele võetud uue A–G süsteemiga on olnud palju segadust. Seda uuendati, kuna seadmete energiatoodang on pärast vana süsteemi kasutuselevõttu vähenenud, mis tähendas, et vana märgistamissüsteem vahemikus A+++ kuni G muutus üleliigseks. Paljudes poodides müüakse aga endiselt vana süsteemi järgi A+, A++ ja A+++ reitinguga seadmeid, mis võib mõne kliendi komistada.

Kõige tõhusamad tooted, mis olid varem märgistatud kui A+++, vastavad uue kava kohaselt ligikaudu B- või C-klassile. Energiatõhususele, energiasäästule ja säästva energiakasutusele pühendunud Briti organisatsioon Energy Saving Trust ütleb, et mitme + märgi kasutamine vähendas selgust ja enamik kaasaegseid tooteid on nüüd kaks või kolm parimat klassi.

Uut hindamissüsteemi kasutatavaid energiamärgiseid võib leida külmikutelt, sügavkülmikutelt, pesumasinatelt ja kuivatitelt, teleritelt, valgustitelt ja nõudepesumasinatelt. See, millele kWh reiting viitab, sõltub seadme tüübist. Nõudepesumasina või pesumasina puhul võib see viidata 100 tsükli jooksul kasutatud energiale, kuid võib viidata ka aastas või teatud tunnis kasutatud energiale. Uuel märgisel on ka ruumi lisateabele, sealhulgas seadme müratase, kasutuskorras kasutatud vee kogus ja tsükli või pesu kestus.

Kui palju raha säästavad energiatõhusad seadmed?

Kui soovite osta uut energiatõhusat seadet, on mõttekas kaaluda selle ostu algkulusid ja seda, kui palju odavamad jooksvad kulud võiksid energiaarvetelt säästa.

Energiaeksperdid on öelnud, et odava seadme ostmisega võib säästa sada eurot, kuid samas jääda maksma kopsakat elektriarvet, kuna mõne seadme käitamine võib maksta viis korda rohkem kui energiatõhusamate seadmete puhul. Kui kiiresti tõhusam seade ennast ära tasub, sõltub tootest, kuid mõnikord võivad madala energiatarbega seadmed maksta sama palju kui vidinad, mis kulutavad kolm korda rohkem energiat.

Energiatõhususe märgistuse kontrollimiseks on veelgi suurem stiimul, kui võrrelda madalama reitinguga seadmeid. Uuringu kohaselt pakkus üks külmkappe-sügavkülmikuid müüv bränd A- ja F-kategooria seadet sama hinnaga. Siiski võib F-reitinguga seadme käitamine maksta 110 eurot aastas, võrreldes tõhusama külmik-sügavkülmikuga, mille käitamine on 41 eurot aastas.

Kui palju teie seadmete töötamine maksab?

Energiatõhusus ei tähenda ainult tõhusate seadmete ostmist, vaid saate ka kulusid vähendada, kasutades vähem energiat. Kui saate välja selgitada, kui palju energiat seade tunnis kasutab, saate teha otsuse, kus energiat potentsiaalselt kärpida.

Igal seadmel on nimivõimsus, tavaliselt vattides (W) või kilovattides (kW) – 1000W = 1kW –, mis näitab, kui palju elektrit tööks vaja on. Selle kasutatava elektrienergia hulk sõltub sellest, kui kaua see on sisse lülitatud.

Selle väljatöötamiseks kasutage oma seadme võimsust. Sel juhul oleme kasutanud keskmist võimsust, kuid see sõltub seadme täpsest suurusest ja mudelist.

Korrutage seadme võimsus päevase kasutustundide arvuga ja jagage see arv 1000-ga, et saada päevane kilovatt-tund.

Elektrienergiat müüakse kWh-na, mis kipub teie arvel olema "ühikutena". Saate arvutada, kui palju seadme käitamine maksab, korrutades seadme võimsuse päevase kasutustundide arvuga ja seejärel elektrikuluga. Näiteks kui kasutate 1500 W võimsusega õhufritüüri keskmiselt tund aega päevas, kasutab see selle kasutamisel ligikaudu 1,5 kilovatti elektrit. Seejärel saate kontrollida, kui palju maksate oma elektri eest kilovatt-tunni kohta, et saada arvnäitaja.